Про «Стриж»
Дозиметр-радіометр МКС-03Д «Стриж»
А теперь про головне...
Розробка дозиметра-радіометра МКС-03Д «Стриж» завершилася влітку 2009 року. До цього в конструкції «Стриж» були випробувані кілька типів дисплеїв, процесорів, корпусів і дизайнерських рішень. Фінальна версія дозиметра-радіометра включила в себе найкращі до цього часу складові елементи: сучасний детектор, а також процесор і дисплей, що з’явилися у прайс-листах відповідних виробників лише в 2008 році.
Мета створення МКС-03Д «Стриж» виявилася досягнутою – створено сучасний «інтелектуальний» дозиметр-радіометр, що має переваги, багато з яких притаманні тільки йому:
- застосований тонкий графічний дисплей, що дозволяє відображати інформацію з максимальною наочністю. Дисплей підтримує декілька шрифтів і дозволяє відображати будь-які оригінальні спецсимволи;
- застосований детектор Бета-1, що перевершує своєю чутливістю і енергетичним діапазоном широко застосовуваних в аналогічних виробах лічильники СБМ-20 і СБМ-21. Ці переваги особливо важливі для тих користувачів, які застосовують (або збираються застосовувати) МКС-03Д «Стриж» у побутових цілях;
- вимірювальний діапазон дозиметра – від рівня природного фону до 0,1 Зв/год! Додаткові випробування підтвердили стійкість «Стриж» до потужності дози до 10 Зв/год!;
- МКС-03Д «Стриж» реєструє два види випромінювання - гамма і бета;
- вбудований звуковий генератор супроводжує роботу дозиметра-радіометра спеціальними сигналами про наступні події:
- про реєстрацію однієї або декількох частинок;
- про перевищення встановленого порогового рівня за показниками дози, потужності дози, щільності потоку;
- про розряд елементів живлення;
- про натискання клавіш;
- зручні функції світлової та динамічної (вібро) порогової сигналізації;
- є режим годинника, таймера і будильника;
- ведеться постійний контроль працездатності і залишкової ємності елементів живлення;
- реалізований режим підсвітки дисплея.
Докладні технічні характеристики наведені на сайті виробника.
Інформація, що відображається на дисплеї
МКС-03Д «Стриж»
Застосований в МКС-03Д «Стриж» графічний дисплей дозволив вирішити проблему дозиметрів попередніх поколінь – недостатню інформативність. Сказати хоча б те, що через недостатні «образотворчих» можливостей жоден з раніше розроблених дозиметрів не відображав такий важливий параметр як невизначеність вимірювання, відображену у відсотках від вказаного значення вимірюваної величини.
Деякі користувачі називають невизначеність похибкою, але це не так, хоча на перший погляд дуже схоже. Міжнародний стандарт CEI/IEC 61526:2005 приводить наступне визначення: «Невизначеність вимірювання – параметр, пов’язаний з результатом вимірювання, що характеризує діапазон значень, які можна було б розумним чином приписати вимірюваній величині.»
Пояснення. Якщо ви провели вимірювання потужності дози та отримали результат 0,2 мкЗв/год при невизначеності в 50%, то це може говорити про те, що результат повторного вимірювання може опинитися в межах від 0,1 до 0,3 мкЗв/год. Розкид величезний, а при пошуку можливих ділянок радіаційного забруднення - просто неприпустимий.
Невизначеність — один з важливих показників якості проведеного виміру. Керуючись відомою величиною невизначеності, користувач може приймати рішення про необхідність продовжувати вимірювання до досягнення прийнятної невизначеності, про припинення вимірювання, або про необхідність проведення серії додаткових вимірів.
Вимірювання до досягнення прийнятної (заданої) невизначеності – одна з вимог різних методик з проведення вимірювань.
Інформація, що відображається на дисплеї МКС-03Д «Стриж» максимально змістовна та містить такі елементи:
- результат вимірювання, що відображається великими і добре помітними цифрами;
- величину невизначеності вимірювання;
- час вимірювання;
- одиниці вимірювання з необхідним дольним коефіцієнтами (мк – мікро, м – міллі, к – кіло), а також набір спеціальних символів, що включає в себе:
- символ залишкового заряду елементів живлення;
- символ перевищення встановленого порогу;
- символ стану звукової сигналізації.
Разом з описаною можливістю «бачити все необхідне», користувач має можливість відключити у дозиметрі-радіометрі «все зайве». Кілька слів і про це.
За бажанням користувача МКС-03Д може працювати в різних режимах і забезпечувати роботу в різних сервісних вікнах:
- вимірювання потужності гамма-випромінювання;
- вимірювання дози оператора;
- щільності потоку бета випромінювання;
- годинника;
- будильника, таймера.
Режими відображаються в окремих вікнах і після натискання користувачем певної кнопки циклічно перемикаються. За бажанням користувач може відключити невживані їм вікна, дозволяючи надалі не відволікатися на несуттєві для нього деталі.
Додаткові можливості МКС-03Д «Стриж»
Ця невелика частина опису для гурманів.
Широкі можливості МКС-03Д «Стриж» відкриваються при його підключенні до персонального комп’ютеру. Робота з персональним комп’ютером здійснюється через USB канал. Контроль стану МКС-03Д «Стриж», а також управління процесом вимірювання та налаштування можуть здійснюватися з комп’ютера. При цьому використовується набір безкоштовного програмного забезпечення, що дозволяє вести віддалену роботу з дозиметром.
Можливість роботи з комп’ютером (програма TETRA_Checker) дозволила реалізувати в дозиметр-радіометр наступні розширені функції:
- можливість відключення деяких режимів роботи дозиметра-радіометра шляхом встановлення заборони на їх відображення;
- призначення рівня доступу користувача до тих або інших функцій дозиметра-радіометра. За необхідності можливості користувача при роботі з дозиметром-радіометром можуть бути обмежені аж до заборони на вимикання живлення (див. Таблицю рівнів доступу).
Таблиця рівнів доступу
Меню налаштування
- Пороги
- Уставка (γ)
- Уставка (β)
- Уставка (доза)
- Коефіцієнти
- Коефіцієнт чутливості (γ)
- Мертвий час (γ)
- К1 (γ), К2 (γ), К3 (γ)
- Коефіцієнт чутливості (β)
- Мертвий час (β)
- К1 (β), К2 (β), К3 (β)
- Налаштування
- Вікно доза
- Вікно годинник
- Налаштування сигналізації
- Період запису в архів
- Очистити архів
- Відключення дисплея, хв
- Алгоритм
- Ковзаючий
- Стежачий
- Довідка
- Виробник
- Версія ПЗ
Меню налаштування
- Вікно ПЕД
- Уставка (γ)
- Ковзаючий
- Стежачий
- Вікно Щільність потоку
- Уставка (β)
- Ковзаючий
- Стежачий
- Вікно Доза
- Уставка Доза
- Період запису в архів
- Вікно Годинник
Відключення живлення МКС-03Д
Завдяки реалізованої можливості роботи із зовнішніми керуючими пристроями, МКС-03Д «Стриж» здатний входити як складова частина до систем більш високого рівня. Наприклад, закладений в «Стриж» комплекс можливостей дозволяє побудувати на його основі систему індивідуального дозиметричного контролю підприємства.
Дозиметр-радіометр має внутрішній архів обліку дози оператора. Періодичні записи в архів робляться автоматично. Зчитування архіву на комп’ютер здійснюється за допомогою стандартного програмного забезпечення «TETRA_Reporter».
Як не дивно, але все це дійсно розмістилося в корпусі «кишенькових» розмірів.
Операції налаштування, градуювання і перевірки дозиметра-радіометра можуть проводитися з персонального комп’ютера на безпечній відстані від джерел випромінювання.
Описи протоколу обміну і інформаційних реєтрів дозиметра-радіометра відкриті для використання. Поставляються безкоштовні тестові програми.
Використання МКС-03Д «Стриж» у побутових цілях
Вимірювання потужності дози гамма випромінювання в побутових цілях зазвичай проводиться при радіаційному обстеженні:
- земельних ділянок;
- будівельних конструкцій і будівельних матеріалів;
- житлових та робочих приміщень;
- авто-та мототехніки;
- заготовлюваних харчових продуктів (ягід, трав, грибів ...).
Обстеження житлових та робочих приміщень
Місця тривалого перебування людини повинні мати мінімальний радіаційний фон. Обстеження приміщень дозволяє зробити висновок про бажані області розташування робочого місця, місць для відпочинку і сну. Якщо говорити про будинок, а в ньому – про місце нашого відпочинку і сну, то зовсім не зайве, разом з «наведенням енергетичного порядку за «Фен Шуй», перевірити рівень гамма-фону. Швидше за все, будь-яких аномалій знайти не вдасться, але можна буде визначити місце в приміщенні з мінімальним гамма-фоном.
Наскільки це важливо?
Ступінь небезпеки отриманого людиною опромінення та ймовірність пошкодження тканин залежить в першу чергу від сумарної дози, отриманої організмом. Тут все просто, як у шкільній задачі про басейн з трубами «А» і «Б». Якщо організм відновлюється («А») швидше, ніж його встигають руйнувати («Б») різні зовнішні чинники, то він має всі шанси вижити.
Спробуємо оцінити корисність таких заходів. Норми радіаційної безпеки визначають річну величину граничної допустимої дози для населення, що дорівнює 1 мЗв без урахування внеску природного фону. Приблизно така ж величина річного внеску природного фону. Тобто, з допустимих 2 мЗв на рік ми, нічого не роблячи, набираємо половину з навколишнього середовища! Що позитивного може дати «перестановка меблів»? Що якщо вдасться поліпшити умови для сну і знизити потужність дози, приміром, на 0,05 мкЗв/год? Перерахували на 8 годин сну і 365 днів у році - отримали 146 мкЗв, або майже 15 відсотків бонусу.
Які ще корисні дослідження можна проводити, використовуючи дозиметр?
Купуючи земельну ділянку і вибираючи місце для будівництва не зайвим буде радіаційне дослідження ділянки з метою встановлення відсутності:
- радіаційних гамма-аномалій;
- радононебезпечних площ, що вимагають використання при будівництві спеціальних заходів протирадонового захисту.
У процесі будівництва важливо мати можливість орієнтуватися в якості використовуваних матеріалів, вибирати постачальника радіаційно чистих матеріалів.
Кілька слів про можливість непрямої оцінки появи радону
Людина всюди контактує з радоном, а насамперед у житлових приміщеннях та будинках. Поступаючи всередину приміщення тим чи іншим шляхом, радон накопичується. У результаті в приміщенні можуть виникнути досить високі рівні концентрації радону, особливо якщо будинок стоїть на грунті з відносно високим вмістом природних радіонуклідів, або якщо при його будівництві використовували матеріали з підвищеною природною радіоактивністю. Непряму оцінку ризиків появи високих концентрацій радону можуть дати вимірювання потужності дози від використовуваних будівельних матеріалів та обстеження радіаційної обстановки передбачуваного місця будівництва.
Реєстроване в приміщеннях бета-забруднення звичайно являє собою поверхневе забруднення, що видаляється разом з пилом під час прибирання приміщення.
Визначення забруднення продуктів харчування бета-випромінюючими нуклідами в лабораторних умовах передбачає попередню підготовку проб досліджуваних зразків. У побутових умовах для виявлення забруднення продуктів харчування іноді достатньо просто зареєструвати зростання сумарної активності гамма і бета випромінювання. Для цього, за певної величини природного гамма фону (потужності дози), необхідно зняти енергетичний фільтр, що знаходиться на задній стінці дозиметра-радіометра, та провести повторне вимірювання потужності дози. Зростання показань буде свідчити про радіаційне забруднення досліджуваного продукту.
Показанням яких засобів вимірювання радіації можна довіряти?
Судячи зі сказаного вище сама собою проситься відповідь: звичайно ж, МКС-03Д «Стриж»! Але не треба поспішати... Одне навідне питання: «Які типи приладів, або не приладів, з цієї нагоди взагалі можна назвати?»
Почнемо з дешевих. Індикатори радіації. Які вони мають переваги? Важко сказати. Але охочі завжди можуть знайти в мережі про них багато хороших слів. Але таке визначення знайдеться не відразу: «Індикатори радіації - пристрої, що слугують для виявлення наявності і вимірювання рівня іонізуючого випромінювання, у якого не нормується похибка». Тобто що ви виміряли таким індикатором радіації, і наскільки це відповідає дійсності, не зовсім зрозуміло.
Середні. Персональні дозиметри (дозиметри-радіометри) побутові. Похибка вже нормується, але слабо. А нормативні документи вимагають неодмінного згадки в документації до них, що «результати вимірювань цими приладами не можуть бути використані для офіційних висновків ...»
Найбільш жорстким вимогам стандартів відповідає тільки дозиметр (дозиметр-радіометр) без додаткової приставки «побутовий».
Так що ж варто вибирати для проведення вимірів? Якщо це і не МКС-03Д, то ми рекомендуємо щось гідне, не побутове – без «п».